Mağaza

Hayder Nabi
13 Ekim 2020
Balıklı Göl
13 Ekim 2020
Show all

Sultan Murat Yaylası

Trabzon’un gözde yaylalarından biri olan Sultan Murat Yaylası Çaykara’da bulunmaktadır. İlçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta olan bu yayla aynı zamanda deniz seviyesinden 2200 metre yüksekliktedir. Trabzon İli Çaykara İlçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan murat Yaylasında 1. Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir.

1635 yılında İran Seferinden dönerken IV. Murat burada ordusu ile Cuma namazını kılmış ve burada konaklamıştır. Sultan Murat’ın çok beğendiği bu yaylanın adı bu hadiseden sonra Sultan Murat Yaylası olarak kalmıştır ve Sultan Murat’ın namaz kıldığı alan hala korunmaktadır.

1916’da olan 1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla yapılan savaş sonrasında şehit olan askerlerimiz için yaylaya 1.5 kilometre uzaklıkta şehitlik yapılmıştır. Bu şehitlikte 1 subay ve 70 askerin mezarı bulunmaktadır ve şehitliğin olduğu yere Şehitler Tepesi denilmektedir. Aynı zamanda yaylada 1. Dünya Savaşı’ndan kalma siperlikler bulunmaktadır.

Yaylada her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar vardır.(elektrik, içme suyu, otel, lokanta, kahvehane, kasap, market)