Mağaza

Aqualand & Dolphin Land
16 Ekim 2020
Dinopark Antalya
16 Ekim 2020
Show all

Olympos Teleferik – Kemer

Olympos Teleferik

Teleferiğin alt istasyonu 726 metre yüksekliğinde Kemer’de Çamyuva Tekirova arasında yeralmakta. Anayoldan tırmanışa geçtikten sonra da yaklaşık 10 dk sürecek olan yol gayet düzgün ve her türlü araç için uygun.

İlk durağınız olan alt istasyona ulaştığınızda, havanın yükseklikten dolayı serinlediğini hissediyorsunuz. 65 TL ‘lik ödemesini yaptıktan sonra teleferiği beklemeye başladım. 30 dakikada bir olduğu için fazla beklemenize gerek kalmıyor. Aşağıdaki ve yukarıdaki istasyonda Shakespeare Mountain restaurant hizmet veriyor. Dolayısı ile beklerken birşeyler içebilir ve bu arada kendinizi bu keyifli yolculuğa hazırlayabilirsiniz. Alt istasyonun manzarası bile görülmeye değer. Yalnız söylemek durumundayım, burada fiyatlar oldukça yüksek, örneğin; içeceğiniz bir sodaya 7,5 TL ödüyorsunuz. Kahve 13 TL vs…

img_3290

Dediğim gibi teleferik yarım saat aralıklarla kalkıyor. Herbiri 80 kişi kapasiteli iki kabin bulunumakta. Gittiğinizde eğer tesis kalabalık ise biletinizi alıp giriş kapısında kendinize önden bir sıra edinmenizi öneririm ya da en sona geçin böylelikle kabinde cam kenarında konuşlanıp dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilir ve yolun tadını çıkarabilirsiniz.

Olympos Teleferik Avrupa’nın en yüksek teleferiği, dünya listesinde ise 2. Sırada yeralıyor. Alt istasyon ile zirve arası 4350 metre ve 10 dk lık bir teleferik yolculuğu ile tamamlanıyor. Hatta 4 direk var ve direk geçişlerinde kabin biraz sallanıyor ve kendinizi boşluğa düşmüş gibi hissediyorsunuz ama inanın buna değiyor. Nefis bir tecrübe. Manzara ise inanılmaz. Tabii ister istemez bu güzelliği kaydetmek için telefona sarılıyorsunuz. Benim önerim gidişte veya dönüşte telefonu elinizden bırakıp manzarının keyfini çıkarmanız olacaktır.

 

 

Tesisin konuşlandığı Tahtalı dağı Antalya’nın güneyinde ki Beydağları uzantısında ve kıyıya uzaklığı 11 km. Bu konumu Tahtalı dağını denize en yakın dağ yapıyor. 10 dk lık tırmanış esnasında adını güvercinlerden alan Tahtalı dağının mükemmel bitki örtüsüne şahitlik ediyorsunuz.

Olimpos Teleferik üst istasyona ulaştığınızda 2365 metre yüksekliğe ulaşmış oluyorsunuz. Üst istasyonda da yine restaurant mevcut. En üst katında fotoğraf çekebileceğiniz Finike’den Side’ye kadar seyre dalabileceğiniz geniş bir teras var ve restoran katında boylu boyunca uzanabileceğiniz  şezlonglar bile mevcut. Benim vaktim dar olduğu için yukarıda 1 saat zaman geçirdim ama geldiğiniz teleferik ile dönmek zorunda değilsiniz. Yukarı çıkıp 3-4 saat zaman geçirmeyi tercih  ederim.

 

 

Bu yükseklikte yapılacak tek şey manzara izleyip, fotoğraf çekmek de değil.

Tesis içinde yamaç paraşütü merkezi var ve Tahtalı dağı üzerinde bir saatlik bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Catapult Trampoline ile 2365 metreden 2381 metreye fırlatılabilir ve heyecanınızı yüksek hızda zirveye taşıyabilirsiniz.

Olympos Teleferik