Mağaza

Kemer
16 Ekim 2020
Aqualand & Dolphin Land
16 Ekim 2020
Show all

Olympos sahili

Olympos sahiline hiç gitmediyseniz şöyle bir resim hayal edin: Dik bir kaya parçasının etrafı yem yeşil. Arkadan denize dökülen bir akarsu var ve tam da orada doğal beyaz kumdan bir plaj.

Gelidonya burnunun doğusunda Andrasan Burnunun kuzeyindeki Tahtalı Dağı’nın gölgesi altında denize girme keyfi. Buna masalsı bir gün denebilir. Denize girdiğiniz yer bereketli bir vadi. Adı binlerce yıldır Olympos. Olympos çayının ikiye ayırdığı ovanın zirvesinde adeta bir çatı gibi Tahtalı dağı var. Dağın yamacında da Olympos Antik kenti. Akar suyun kenarından yürü kenti gez, gel  denize gir…

 

“Olympos” kelimesi “Tanrılara ait” demek. Olympos’ta caretta caretta kaplumbağaları da binlerce yıldır yaşıyor. Bu güzel sahili aç gözlü betonculardan koruyan da o minik kaplumbağalar aslında. Onların varlığı bölgenin doğal sit alanı ilan edilmesine neden oldu.

Olympos’ta konaklamak isterseniz buradaki ağaç evlerden başka seçenek yok. Hem karadan hem de denizden Olympos’a ulaşım var. Yakınlarda lüks oteller de var.