Mağaza

Beylerbeyi Sarayı
6 Ekim 2020
Gülhane Parkı
6 Ekim 2020
Show all

Kız Kulesi

Küçük bir ada üzerine inşa edilen ve 18 metre yüksekliğinde bir yapıdan oluşmaktadır. Üsküdar İlçesi’nde son kalan Bizans yapısı konumundadır. Kuleye eski zamanlarda Atina Kralı Chares’in eşi olan Damalis’in adı verildiği söylenmektedir.

Geçmişte yaşanan doğal felaketler sonucu yıpranan ve kullanılmaz hale gelen kule II. Mahmud döneminde onarılmıştır.

Kız Kulesi Efsanesi

 

Kulesi hakkında bir çok hikaye ortaya atılmıştır, fakat en bilineni ise, Bir söylentiye  göre Bizans imparatorunun bir kızı doğmuştur.

Doğuma çok sevinerek prensesin doğum gününü heryerde bayram ilan eden imparatorun sevinci malesef ki çok uzun sürmemiştir.

O dönemde yaşan bilgelerden biri imparatorun kızının 18 yaşını doldurmadan bir yılan tarafından ısırılarak öleceğini söylemiştir.

Bunun üzerine imparator denizin ortasına bugün ki kız kulesini yaptırarak kızını korumaya çalışmıştır.

Ancak kadere engel olamayan prenses, meyve sepetiyle gelen bir yılan tarafından ısırılarak ölmüştür.

Kız Kulesine Salacak’tan veya Kabataş’tan kalkan tekneler sayesinde ulaşabilirsiniz. Çok fazla zaman kaybetmek istemiyorsanız Salacak Sahili’nde bekleyen tekneleri tercih etmenizde fayda var.

Kabataş‘tan kalkanlar ise yolcularına boğaz havasını soluma fırsatı vermesinden dolayı gecikiyor. Salacak’tan kız kulesine seferler gündüzleri 09.15’dan 18.30’a kadar, her 15 dakikada bir kalkıyor. Kabataş’tan seferler ise hafta içi 12.00’de, hafta sonu 10.00’da başlıyor.

45 dakikada bir kuleden Kabataş’a giden araçların son sefer saati 19.00’da olmaktadır.

Hem müze hem de restoran olarak hizmet sunan kız kulesine yılın 365 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gündüzleri kahvaltı dışında kuledeki alanlardan faydalanmak için rezervasyon yaptırmanıza gerek yok.

Adres: Salacak, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul