Mağaza

Rumeli Hisarı
6 Ekim 2020
Taksim Meydanı
6 Ekim 2020
Show all

Kapalı Çarşı

Fatih Sultan Mehmet’in inşaatını başlattığı 1460 yılından 1990’lara kadar Kapalıçarşı İstanbulluların hayatında önemli bir alışveriş merkeziydi. Bizden önceki nesiller için piyasada kolay kolay bulunmayan bir şeye ihtiyaç olunduğunda gidilecek yer belliydi: Kapalıçarşı!

Daha sonra AVMlerin açılması, uluslarası markaların pazara giriş yapması ve insanların tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile pubucu dama atıldı. Ama sokakları hiç boşalmadı çünkü İstanbulluların bıraktığı yerleri çoktan turistler doldurmuştu bile. Müşteri portföyü ile birlikte elbette arz-talep dengeleri de değişti. Bir zamanalar açık arttırma ile halı, altın, antika satan bedestenler,

turistlere çakma saat, çanta, futbol forması satan tezgahlarla ile doldu. Ama merak etmeyin, hala iyi bir define avından kaliteli ve otantik ürünlerle dönmek mümkün. Bu yazımızda seçmece dükkanlara da yer vereceğiz.

Yeni dokusundan çok hazzetmesek de, Kapalıçarşı hala önemli bir ulusal kimlik sembolü, uluslararası bir rekabet alanı ve ülke ekonomisinin nabzının tutulduğu yer.

Kur her zıpladığunda mikrofonu kapan habercilerin soluğu Kapalıçarşı’da alması boşuna değil. Anlayacağınız her haliyle bir güç ifadesi Kapalıçarşı.

Yüzlerce yıllık tarihi, 4.000 dükkanı, 500 tezgahı ve 21 kapısı ile dünyanın en büyük kapalı tarihi üstü kapalı çarşısı olan Kapalıçarşı’yı ister alışveriş, ister kültürel gezi niyetine en az bir kez görmek gerekir. İşte bu yazımızda ziyaretinizin en iyi şekilde geçmesi için, tarihinden en güzel dükkanlarına, Kapalıçarşı hakkında bilmeniz gerekenleri bulacaksınız.

AdresBeyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul