Mağaza

Konyaaltı Plajı
16 Ekim 2020
Atatürk Parkı
16 Ekim 2020
Show all

Kaleiçi

Kategoriler: , , ,

Kaleiçi, Antalya’nın beldelerini düşününce kafanızda canlanan her şeyin tam tersi:

Antalya deyince akla ya doğa & sahiller ya da taa Helenistik döneme uzanan tarihi kalıntılar gelir. Ve Antalya’da görülecek hemen hemen her yer çok uzaktır, 1-2 saat yol tepersin. Bazı yerlerde yerelden çok turist vardır. Kışın da ıssızlaşır, insanın içini garip bir hüzün kaplar.

Kaleiçi ise şehrin göbeğinde tarihi evleri ile fotoğraf makinalarınızı elinizden düşüremeyeceğiniz çok sevimli bir mahalle. Yani doğa değil, bir şehir kaçamağı. Ayrıca yazı, kışı da yok, yılın 365 günü gece hayatının, sosyal buluşmaların önemli merkezlerinden biri. Haliyle en az turist kadar da yerel Antalyalı var.

Sanırım Antalya’nın diğer görülecek yerleri en benzer yanı içinden denize girilebiliyor olması ama bu sizde yüzmeye Kaleiçi’ne gidilir intibası yaratmasın. Efsane Antalya plajları varken, buradaki minik plaj ile yetinmek istemezsiniz. Demek istediğim Kaleiçi’ndeyken canınız bi yüzüp gelmek isterse böyle bir imkan var.

Ayrıca Kaleiçi mimari dokusu ile Antalya’da öne çıkan tek yerleşim. O kadar hoş ki, Sığacık ile birlikte Türkiye’nin en tatlı ve en iyi korunmuş iki tarihi yaşayan yerleşimi olabilirler. Helenistik, Roma, Bizans Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden bugüne şehrin kalbi olmuş, katman katman bir tarih var. Eski Antalya evleri, tatlı restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, haftaiçi bile dolan barlar var.

Ufak bir yer olduğundan 2 – 3 saatte her yerini görürsünüz. Gelelim kaçırmayın dediğimiz yerlerine ama önce;