Mağaza

Kız Kulesi
6 Ekim 2020
Emirgân Korusu
6 Ekim 2020
Show all

Gülhane Parkı

En az şiirler kadar güzel ve yine en az onlar kadar renkli.

 İstanbul’un gözbebeği Tarihi Yarımada’da yer alan Gülhane Parkı’na daha önce gittiniz mi bilmiyoruz ama eğer gitmediyseniz bu bölgenin aşığı bir çift olarak gidip görmenizi mutlaka ama mutlaka tavsiye ediyoruz.

 

Peki neden Gülhane Parkı? İstanbul’un orta yerinde böylesine güzel nefes alabileceğiniz yerler oldukça az da ondan. Gülhane Parkı’nın içerisine girer girmez gözlerinizi renk renk çiçekler, ulu ulu ağaçlar esir alırken, kulaklarınızı da kuş sesleri kuşatıveriyor. İçinize bir huzur hücum ediyor birden. Parkın tarih kokan havası burnunuzun direğine kadar ulaşıyor. İnanılmaz rahatlatıcı bir havası var Gülhane Parkı’nın.

Metropolün göbeğinde doğayla baş başa olmak hem çok garip hem de çok güzel bir duygu. Gittiyseniz anlamışsınızdır zaten cümlelerdeki heyecanımızı ya da giderseniz mutlaka anlayacaksınız.

Oldukça büyük bir alana, yaklaşık olarak 163 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş olan Gülhane Parkı, 8.

yüzyılda Konstantinopolis Üniversitesi olarak hizmet vermeye başlamış bir yer. Osmanlı Dönemi’ne gelindiğinde ise Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılmaya başlanmış.

O zamanlar da tıpkı şimdiki gibi içinde gül bahçeleri ve Osmanlı sultanlarının dolaştığı bir koru barındırıyormuş Gülhane. Bu güzelliği ortaya çıkaran ilk gül ise buraya 1460’lı yıllarda Fatih Sultan Mehmet zamanında getirilmiş.

Siz de tahmin edersiniz ki adını içinde yetiştirilen güllerden almış olan bu tarihi mekan, aradan geçen onca zamandan sonra 1912 yılında düzenlenerek park haline getirilmiş ve halkın hizmetine açılmış.

Gülhane ile buluşmam ise ilk kez ortaokulda, bir okul gezisinde gerçekleşmişti. Hayallerimden daha büyük ve daha görkemliymiş meğer, o zaman anlamıştım. Şimdilerde ise o yıllara göre çok daha bakımlı, temiz ve güzel. Öyle de olmalı aslında, taaa yüzyıllar öncesinden bize miras kalan böyle güzel bir mekan varsa korunmalı sonuna kadar.

Adres:  Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul