Mağaza

Bedesten
13 Ekim 2020
İzmir Teleferik
14 Ekim 2020
Show all

Alaçatı

Kategoriler: , , ,

Egenin nezih ve popüler bir beldesi olan Alaçatı en çok merak eşilen yerler arasındadır. En çok Alaçatı Tarihçesi ve Hakkında Detaylı Bilgi almak istenilmektedir. Nezih ve popüler bir tatil beldesi olan Alaçatı Arkaik dönemlere kadar uzanmaktadır.

Anadolu tarihinde İonya olarak bilinen İzmir ilinin güneyin başlayarak Menderes Irmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezine Alaçatı bulunmaktadır. Eski antik çağlarda ismine Agrilia denilmektedir. Tarihinde ilk kırılma notasını Osmanlı zamanında yaşamıştır. Osmanlı zamanında ‘Süvari’ yada ‘Piyade’ olarak bilinen Alaçatı bölgeye aynı dönemde gelerek yerleşen Alaçatı aşireti ile anılmaya başlanmıştır.

17. yüzyılında dönemin sadrazamı bataklık olan güney bölgelerini ıslah edilmesini istemiştir.

1830 yıllarda bölgede yaşamakta olan Hacı Memiş ağa sakız adasında bulunan Rumları yerleşmeleri için Alaçatı’ya çağırmıştır. Bölgede bulunan bataklığı kurutmak için Alaçatı limanı istikametine bir kanal açılmıştır.

Bu kanal zamanla gemilerin yanaşmakta kullandığı bir limana haline gelmiştir. Yapılana bu kanalda işçi olarak çalışmaya gelen Rumlara bölgede buluna Türk toprak sahipleri tarlaların bakımını ve imarını yapmaları için vermişlerdir. Bu sayede denizden bir kaç kilometre içeriye bir köy kurulmuştur. Günümüzde tek tek restore edilen göz alıcı Alaçatı taş evlerinin çoğunluğu 1850 ile 1890 yılları arasına inşa edilmişlerdir.

Alaçatı’ya yerleşerek Türk tarla sahiplerinden verimli toprakları kiralayan Rumlar Alaçatı’da bağcılığı geliştirmişlerdir. Rumların maddi olanakları geliştikçe ekim için kullanmakta oldukları tarlaları satın almaya başladılar ve bu sayede Alaçatı’nın ticaret hayatı hareketlendi. Bu zamanlarda Rumların nüfusu 12.000’e kadar ulaşmıştır. 1912 yılında Balkan savaşının çıkması üzerine buradan kaçanların ülkemize göç etmeleri ile birlikte Rumlarda göç etmeye başlamıştır. 1923 yılının Ocak ayında imzalanan ‘ mübadele antlaşması’ ile Türkiye’ye yerleşen Ortodoks Rumlar Yunanistan geri gönderildi.